گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > اهم اخبار روزانه نیجر دوشنبه (12 بهمن ماه 1394)


  چاپ        ارسال به دوست

اهم اخبار نیجر

اهم اخبار روزانه نیجر دوشنبه (12 بهمن ماه 1394)

ساحل 29/01/2016

مراسم بررسی پنج سال اجرای برنامه رنسانس

نخست وزیر، آقای بریجی رافینی، صبح روز گذشته در دفتر خود در مراسم ارائه گزارش سند پنج سال اجرای برنامه رنسانس به سفرا و نمایندگان سازمان های مختلف بین المللی شرکت کرد. در این مراسم وزیر اقتصاد و دارایی، سفیر پادشاهی مراکش، رئیس هیئت دیپلماتیک، اتحادیه اروپا، هماهنگ کننده مقیم نظام ملل متحد، نماینده مقیم بانک جهانی FMI، نماینده مقیم  صندوق بین المللی پول و نماینده مقیم UEMOA، و رؤسای سایر نمایندگی های دیگر کشورها حضور داشتند.

پیش از این، نخست وزیر در دیدار با اصحاب رسانه در یک کنفرانس مطبوعاتی خلاصه ای از پنج سال اجرای برنامه رنسانس را ارائه نموده بود. سخنرانی نخست وزیر در جمع هیأت های دیپلماتیک به شرح ذیل است:

خانمها و آقایان!

بنا به وعده دولت در ارائه گزارشی از اجرای برنامه رنسانس در این جلسه بنا دارم تا دستاوردهای دولت طی اجرای این برنامه را به حضور شما اعلام نمایم. قبل از هر چیز به نمایندگی از رییس جمهور آقای محمدو ایسوفو به دلیل حمایت های دائمی شما از این برنامه تشکر می نمایم.

خانمها و آقایان!

همراه با شما، ما در پنج سال گذشته پیشرفت کرده ایم و نتایج قابل توجهی به دست آورده ایم؛ اما چالش های زیادی هم باقی مانده است. من مطمئنم مردم از گروهی در پای صندوق های رای حمایت می کنند که قادر به برطرف کردن این چالش ها بوده و می تواند به ترویج شرایط توسعه در نیجر کمک کند. از همین رو در این جلسه بنا دارم تا ضمن ارائه گزارش عملکرد برنامه های اجرا شده طی این 5 سال به حضور شما اطلاعات کلی و تجزیه و تحلیل های انجام شده در راستای اجرای این برنامه ها را بحضور شما ارائه نمایم.

این سند نه تنها اطلاعاتی در سطح منابع داخلی و خارجی استفاده شده را در برنامه ارائه می کند، بلکه دربردارنده هزینه های طرح های اجرا شده در 8 محور از برنامه رنیز هست. این محور ها عبارتند از:

محور 1: ساخت نهادهای دموکراتیک، قوی، معتبر و پایدار؛

محور 2: تضمین امنیت جانی و مالی مردم در سراسر قلمرو ملی؛

محور 3: تحریک رشد اقتصاد از طریق سرمایه گذاری عمومی؛

محور 4: تضمین امنیت غذایی از طریق برنامه کشاورزی 3N(تغذیه نیجری ها به وسیله نیجری ها).

منطقه 5: حصول اطمینان از دسترسی همگانی به آب سالم از طریق بازسازی و ساخت و ساز پروژه های آب شهری، روستایی؛

محور 6: توسعه زیرساخت های عمرانی و انرژی را از طریق سرمایه گذاری در جاده های بین شهری و روستایی، برق و راه آهن؛

محور 7: ارتقای توسعه اجتماعی از طریق سرمایه گذاری دولتی بهبود قابل توجه شاخص های اجتماعی؛

محور 8: ایجاد اشتغال برای جوانان.

با اجرای این محورها نتایج بسیار قابل توجهی به دست آمد. توجه داشته باشید که تمام نهادهای ایجاد شده توسط قانون اساسی در محل و به طور موثر انجام شده؛ آزادی تضمین شده و مورد احترام است، امنیت جانی و مالی افراد تضمین شده است، این در حالی است که با وجود وضعیت امنیتی منطقه نیجر همچنان از یکی از مناطق امن غرب آفریقا محسوب می شود. امنیت غذایی تضمین شده است، چرا که با وجود کمبود بارندگی ها، این کشور اکنون با خطر قحطی مواجه نیست و اقتصاد کشور با پویایی کامل رشد 6 درصدی را را به همراه تورم 1 درصدی تجربه می نماید.

اکنون منابع سالم آب در اختیار شهروندان قرار گرفته است و نیجر تونسته است در این فقره از برنامه هزاره توسعه هم پیشی بگیرد. در زمینه آب شهری: این سرویس از 73.75 درصد جمعیت تحت پوشش در سال 2010به 88.9 درصد در سال 2015 افزایش یافته است، در حالی که اهداف  به 82.5٪  تعیین شده بود. زیرساخت های ساخته شده در این حوزه به توسعه کشور کمک شایانی خواهد کرد. علاوه بر این موارد،  کلاس های درس و مراکز بهداشتی نیز ساخته شده اند و پرسنل لازم برای تدریس و اشتغال در مراکز بهداشتی استخدام شده و در نتیجه سطح اشتغال افزایش یافته است. از همین رو من این گزارش را با افتخار به شما سفرا برجسته و نمایندگان سازمان های بین المللی ارائه می نمایم.

برگزاری شست و هفتمین سالگرد روز ملی جمهوری هند

سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری هند در نیجر، جناب آقای رکشپول سینگ ملحوتا روز سه شنبه ششم بهمن ماه در گرند هتل نیامی به مناسبت روز ملی جمهوری هند هر 26 ژانویه پذیرای سفرا مقیم در نیامی و مسئولان کشور نیجر بود.

سفیر هند در سخنرانی خود با اشاره به روز 26 ژانویه، گفت این کشور علاوه بر استقلال خود، با غرور و افتخار پیروی از اصول قانون اساسی، دفاع از اصول اساسی دموکراسی، آزادی مذهب، برابری جنسیتی و رشد اقتصادی برای کسانی که در فقر زندگی می کنند را هم جشن می گیرد. او گفت که قانون اساسی هند، کتاب مقدس دموکراسی است تا کنون به هند کمک زیادی کرده است. او گفت به لطف احترام به این مرجع، امروز هند بزرگترین دموکراسی در جهان است و انتخابات عمومی در سال 2014 یکی از نمونه های درخشان از شور و نشاط و طراوت و چالاکی دموکراسی در هند بود. او با اشاره به پیشرفت های هند در زمینه های مختلف از سال 1950 به پیشرفت های این کشور در عرصه های آموزش و پرورش، کشاورزی، صنعت، فناوری اطلاعات و سایر علوم و فن پرداخت.

به گفته وی برنامه توسعه کشاورزی هند تحت عنوان انقلاب سبزدر سال 1960 باعث شد تا هند در زمینه غذایی به خودکفایی برسد و ادامه این برنامه تحت عنوان انقلاب سفید این کشور را به یکی از بزرگترین تولید کنندگان شیر در جهان مبدل کرده است. او گفت در ادامه این برنامه ها انقلاب آبی هند باعث شد تا این کشور در زمینه تولید آبزیان هم به خودکفایی رسیده و اکنون هند در حال پیشرفت در زمینه های علمی نظیر دارو است. او با اشاره به توانمندی های هند در زمینه داروسازی و فنآوری، گفت هند اکنون در آستانه یک جهش اقتصادی بالا است به گونه ای که رشد اقتصادی این کشور در سال 2015 به 7.3 درصد رسیده و انتظار می رود که رشد اقتصادی این کشور در سال 2016 به 7.4 درصد افزایش پیدا کند و پیش بینی می شود که رشد اقتصادی هند برای سال 2017 به حدود 7.9 درصد برسد. به گفته سفیر هند، پیش بینی های بانک جهانی و صندوق بین المللی پول نشان می دهد که اقتصاد هند خیره کننده ترین رشد را در جهان طی دو سال گذشته داشته است. سفیر هند با اشاره به بحران اقتصاد جهانی گفت در حالی که جهان یک رکود اقتصادی فراگیر را تجربه می کند، هند در حال ظهور یک نقطه روشن در اقتصاد جهانی است. سفیر هند، با اشاره به جمعیت جوان این کشور گفت: هند در حال حاضر بزرگترین تعدادی جوانان را داراست و این یک سرمایه است.

او با اشاره به تلاش های دولت نخست وزیر، آقای نارندرا مودی برای توسعه اقتصادی هند، گفت که این کشور در پی سازماندهی یک چارچوب کسب و کار شفاف برای جذب سرمایه گذاری است. سفیر هند افزود در حال حاضر اقدامات برای جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در 25 بخش که در آنها هند پتانسیل لازم برای توسعه را دارد، آغاز شده است. وی ادامه داد: از زمان استقلال هند تلاش شده تا این به یک عضو مسئول و فعال در جامعه بین الملل تبدیل شود. اکنون کشور هند بیش از هر زمان دیگری آماده همکاری با سایر کشورهای جهان برای تحقق صلح، رفاه و انسجام است.

این دیپلمات هندی با نگاهی به روابط دو جانبه با نیجر، تاکید کرد که این روابط صمیمی و برادرانه باقی خواهد ماند. او با اشاره به اشتراک نظر دو کشور نیجر و هند در حوزه های مختلف بین المللی، گفت همکاری دو کشور بر اساس احترام متقابل به حاکمیت تعریف شده است. وی با اعلام آمادگی هند برای ارائه تحربیات خود به نیجر در زمینه های توسعه منابع انسانی و ظرفیت سازی گفت که در چهارچوب همکاری های اقتصادی و فنی میان دو کشور، نزدیک به 140 نیجری هر سال برای دوره های آموزشی در بیش از پنجاه رشته در دانشگاه های هند پذیرش می شوند. علاوه بر این، هندوستان به دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز کمک هزینه تحصیلی برای مطالعه و تحقیق اعطا می نماید. سفیر سینگ یادآوری کرد که پس از اجلاس سران هند و آفریقا، این کشور در تلاش است تا همکاری های خود را برای کمک به توسعه زیرساخت ها در نیجر افزایش دهدد. از همین رو، یک خط اعتباری 24 میلیون دلاری برای نیجر در نظر گرفته است تا از این طریق به توسعه 500 حلقه چاه آب در این کشور در مناطق نیمه شهری و روستایی کمک کند. او گفت این پروژه به زودی افتتاح می شود.

او با اشاره بع خطاعتباری 34 میلیون دلاری دیگر به منظور تأمین مالی طرح توسعه استفاده از انرژی خورشیدی، در 50 روستا در نیجر، از نصب و راه اندازی یک نیروگاه خورشیدی در این کشور خبر داد و گفت این کشور خود را متعهد می داند تا برای پروژه ساماندهی زباله های شهری در نیجر به این کشور کمک نماید.

ملاحظات:

جناب آقایمحمدو ایسوفو رئیس جمهوری نیجر، در رأس هیأتی بلندپایه، در 26 اکتبر 2015، برای شرکت در سومین اجلاس سران کشورهای هند و آفریقا در دهلی نو حضور داشت.

نیجر / ریاست جمهوری: رد امضای منشور اصول اخلاقی انتخابات توسط مخالفان

    پنجشنبه، 28 ژانویه 2016

آقای سینی عمرو رئیس حزب سیاسی MNSD NASSARA  رئیس ائتلاف مخالفان روز پنجشنبه گفت:  آنها از امضای منشور اصول اخلاقی در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری 21 فوریه خودداری می ککنند تا به این طریق اعتراض خود را به بازداشت های خودسرانه بیش از ده نفر طرفداران احزاب مخالف، اعلام نمایند.

منشور اصول اخلاقی با هدف ترویج انتخابات آرام و توأم با تساهل و مدارا از طریق تشویق احزاب برای جلوگیری از بروز هرگونه خشونت و خودداری از اقداماتی که می تواند موفقیت روند انتخابات را به خطر بیاندازد طراحی شده است.

بر اساس اعلام تلویزیون دولتی نیجر این منشور روز چهارشنبه در مقر دولت توسط حزب حاکم و احزاب مستقل، تحت نظارت مؤسسه دموکراتیک ملی(NDI)که سازمانی غیر دولتی در آمریکا است، به امضا رسید.

شایان ذکر است که در انتخابات عمومی سال 2011، همه احزاب این منشور را امضا کرده بودند.

آقای تاهیرو سلاتو سخنگوی مخالفان روز پنج شنبه در رادیو و تلویزیون های محلی گفت: نمی توانیم منشور را امضا کنیم در حالی که رفقای ما در زندان هستند و اگر آنها امروز آزاد شوند، ما آماده امضاء هستیم.

در اواخر ماه دسامبر، مخالفان دولت نیجر بازداشت فرا­قانونی چند تن از هواداران خود آن هم به دلایل اعلام نشده توسط اداره کل امنیت خارجی(DGDSE)  را مورد اعتراض قرار داده بودند. این اداره به طور مستقیم توسط ریاست جمهوری اداره می شود.

آقای تاهیرو سلاتو گفت: بسیاری از بازداشت­شد­گان نزدیکان آقای حما آمادو هستند، خود آقای حما آمادو هم به اتهام قاچاق کودکان بازداشت شده است.

قبلاً آقای محمدو کاریجو وزیر دفاع اعلام کرده بود که ده غیرنظامی برای بازجویی در رابطه با توطئه کودتا خنثی شده علیه رئیس جمهور نیجر در اواسط ماه دسامبر، دستگیر شده اند.

آقای سینی عمرو رهبر اپوزیسیون و نامزد انتخابات ریاست جمهوری طی نامه به نخست وزیر در تاریخ 26ژانویه گفت: برخی از دوستان ما در خطر بازداشت، زندان و آزار و اذیت هستند. آقای سینی عمرو در نامه ای که برای خبرگزاری فرانسه ارسال شده است نوشت: شرایط برای انتخابات شفاف، معتبر و فراگیر، فراهم نشده و برای ما امضای منشور انتخاباتی زود است.

آقای بوباکر سیسه یکی دیگر از حریف و نامزد ریاست جمهوری در تجمع مخالفان روز چهارشنبه در نیامی گفت: فعالان بازداشت شده به زندان های مختلف کشور انتقال داده شده اند.

 

نیجر: دریافت مجوز استخراج اورانیم توسط شرکت کاناداییGoviEx

 27 ژانویه 2016

توسط جیون آفریقا

http://www.jeuneafrique.com/297246/economie/niger-goviex/

این شرکت،  درخواست مجوز خود را در ماه ژوئن 2015 انجام داده، و تعهد برای سرمایه گذاری 676  میلیون دلار در سایت اورانیوم  Madaouelaگرفت( این سایت واقع در چند کیلومتر از منطقه آرلیت محل سایت معدن اورانیوم رو باز که توسط شرکت آروا سابقا اداره شده است، می باشد.(

در بحران، آروا آفریقا را رها  نمی کند

آروا آماده است به چین سایت معدن نیجر  رو باز به نام  امورارا  Imourarenبرای استخراج معدن، تحویل دهد(یاآوری می شود که این سایت معدن قرار بود که توسط آروا بزودی استخراج شود، اما کارش به تاخیر انداختند، و در نهایت کار توقف شد).

با توجه به بیانیه دولت در تلویزیون دولت نیجر مجوز برای کار اورانیوم به شرکت کانادایی(GoviEx Niger Holding Ltd) شرکت تابعه نیجریsociété Govi High-Power Exploration (GoviEx) Ex). داد.

این مجوز در 250 کیلومتر مربع در سایت  Madaouelaواقع در چند کیلومتر از سایت معدن رو باز منطقه آرلیت نزدیک به سایت شرکت فرانسه آروا  که از طریق شرکت  SOMAIRکار می کند، صادر  شده است.  شرکت کانادایی  برای سرمایه گذاری 676 میلیون دلار موافقت کردند.

علاوه بر مجوز عامل اعلام  شده در تاریخ 26 ژانویه، چهار مجوز اکتشاف دیگر بهGoviEx و دو شرکت دیگر اختصاص داده شد.

استخراج معدن اورانیوم در نیجر، به لحاظ تاریخی، توسط فرانسه ، از اکتشاف به تولید و صادرات انجام می شود، فعالیت تا حد زیادی توسط گروه شش ضلعی انجام می شد. با این حال، انحصار فرانسه در بهره برداری این ماده معدنی توسط سیاست آقای ممدو تانجا رئیس جمهور نیجر سابق، که اولویت ملی تنوع شرکای معدن ساخته بود، تضعیف کرد. به عنوان مثال مجوز اکتشاف و امتیازات با گروه های چینی (مانند شرکت ملی هسته ای چین)، کانادا، استرالیا و هند مذاکره قرار گرفت.

مراسمافتتاحیه  شورای کسب و کار نیجر و  ترکیه

ساحل(28/1/2016)

هدف دولت نیجری و ترکیه از تاسیس این شورا به نام شورای کسب و کار بینترکیهو  نیجر بهبود فضای کسب و کار میان دو کشور و چشم انداز اقتصادی و مالی و استفاده از پتانسیل عظیم در روابط دو کشور عنوان شده است. این شورا شامل ده عضو است و برای توسعه همکاری فنی و صنعتی بین دو شرکت و نهادها اقتصادی به وجود آمده است. جلسه افتتاحشورای کسب و کار بینترکیهو  نیجر با حضور آقای ایسوفو سلیمان رییس دفتر وزیر بازرگانی و ارتقای بخش خصوصی در تاریخ سه شنبه در سالن کنفرانس اتاق بازرگانی برگزار شد.

شورای کسب و کار نیجروترکیه به واسطه قرارداد امضاء شده در تاریخ 11 ژوئن 2015 در استانبول/ترکیه با هدف تقویت روابط تجاری بین دو کشور  از طریق هماهنگی فعالیت های مشترک، تجزیه و تحلیل داده های اقتصادی و کاهش ارزش و انتضار اطلاعات در مورد فعالیت های تجارت، فنی و صنعت و امکان سرمایه گزاری به نفع دو طرف برای رسیدن به این اهداف تاسیس شده است.

در شورای کسب و کار بیننیجر و ترکیهدو ارگان دارد : کمیته اجرایی ملی نیجر و کمیته اجرائی ملی ترکیه ، که همیشه برای تبادل نظر در دو کشو حد اقل یک بار در سال تشکیل جلسه می دهند.

 

کنفرانسسران کشورها و دولت اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا

http://www.pressafrik.com/%E2%80%8BConference-des-Chefs-d-Etat-et-de-gouvernement-de-l-Union-Africaine-Macky-a-Addis-Abeba_a145806.html

(بیست و ششمین کنفرانسسران کشورهای اتحادیه آفریقا در روزهای شنبه و یکشنبه مورخ 30 و 31 ژانویه سال 2016، در آدیس آبابا برگزار شد. این جلسه پس از  بیست و هشتمین اجلاس عادی شورای اجرایی به مدت دو روز در ادیس ابابا پایتخت اتیوپی در تاریخ  27 ژانویه تا 28، به عنوان بخشی از اجلاس اتحادیه آفریقا(UA)، برگزار گردید.


١٣:٥٥ - 1394/11/12    /    شماره : ٣٧٧٩٧٨    /    تعداد نمایش : ٥٠٧خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران