گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اطلاعات کلی

 

معرفی کشور نیجر

 

جمهوری نیجر در ساحل صحرای آفریقا و در غرب این قاره واقع شده و بین کشورهای الجزایر، بنین، بورکینافاسو، چاد، لیبی، مالی و نیجریه محاط شده است. این کشور اقوام مختلفی را در خود جای داده است و سرزمین نیجر نقش پل ارتباطی آفریقای سیاه به شمال آفریقا را ایفا می سازد. کشور نیجر عضو کشورهای اکواس(ECOWAS) است. مهمترین منابع طبیعی این کشور، اورانیوم، نفت، طلا، ذغال سنگ و آهن می باشد.

 

جغرافیا

وضعیت جغرافیایی نیجر به عنوان چهار راه ارتباطی شمال آفریقا و آفریقای جنوب صحرا است. این کشور در بین مدار 11 '37 و 23 '33 عرض جغرافیایی و نصف النهار 16 طول جغرافیایی 10 در غرب آفریقا واقع شده است. مساحت این کشور 1.267.000 کیلومتر مربع است و ششمین کشور بزرگ آفریقا از حیث وسعت پس از کشورهای سودان، الجزایر، کنگو، لیبی و چاد می باشد.

 

مناطق

کشور نیجر به 8 منطقه تقسیم می شود: آگادز(AGADEZ)، دوسو(DOSSO)، مارادی(MARADI)، تاوآ(TAHOUA)، تیلابری(TILLABERY)، زیندر(ZINDER)، دیفا(DIFFA) و نیامی NIAMEY (پایتخت)

 

اقوام

اقوام مختلف در نیجر عبارتند از :

هوساها 53.5 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند؛ در منطقه ی دالول مااوری(شرق نیجر و در نزدیکی شهر دیفا) و شهر زیندر در مرکز و شرق کشور نیجر زندگی می کنند. این قوم با فرهنگ مشترک با مردم کشور نیجریه تا مرز این آن گسترده شده است.

 

ژرماها و سونراهی ها 19 درصد جمعیت که درغرب کشور یافت میشوند و تیره های ووگوش و کورتیه را هم در بر میگیرد.

طوارق (10.6 درصد) توبو (0.5 درصد) و عرب ها (0.3) در شمال و شمال شرقی

کانوری (4.6 درصد) و بودووما در منتهی علیه شرق کشور نیجر

پل ها (10.4 درصد) پراکنده در سراسر کشور

 

محیط زیست

صحرای ساوان(صحرای بی درخت)  غرب سودان

به استثناء نوار سبز جنوبی نیجر، 80 درصد از این سرزمین را صحرا و ساحل صحرا تشکیل میدهد. دسترسی به آب با وجود ساخت برج های مخازن ذخیره آب در شهرها، همچنان مشکل بیشتر مردم نیجر است.

پیشروی صحرا هر ساله 200.000 هکتار از زمین های نیجر را تحت تاثیر قرار میدهد. برنامه های دولت برای احیای این زمین ها اغلب با خشکسالی و قطع بی رویه درخت ها بمنظور تهیه چوب و نابودی زمین های کشاورزی مواجه می شود. از سال 1990 یک سوم از مساحت جنگل ها از بین رفته است و تنها سهم یک درصدی از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است. 

به مدد تلاش جمعی کشاورزان در احیای طبیعت، در سال 2005 و در مقایسه با سال 1970، بیش از 5 میلیون هکتار از زمین های این کشور علائم احیای پوشش گیاهی را به خود دیده است. تخریب و فرسایش زمین کاهش، و افزایش باروری و بهره وری کشاورزی به طور چشمگیری بهبود یافته است.

برخی از حیوانات مانند فیل، شیر و زرافه به دلیل تخریب جنگل ها و شکار غیر قانونی در خطر انقراض قرار دارند. آخرین گله از زرافه های آزاد غرب آفریقا در روستای کوره و در نزدیکی شهر نیامی(80 کیلومتری) می زیند. همچنین در منطقه ای مشترک بین سرزمین های نیجر، بنین و بورکینافاسو پارکی محافظت شده به نام "پارک دبلیو w" (که وجه تسمیه آن بدلیل پیج و خم های رود نیجر در این منطقه که به شکل حرف دبیلو به چشم میخورد) واقع شده است. در رود نیجر، اسب های آبی تا حدی محافظت شده اند که در اثر تکثیر، آن ها تهدیدی برای ساکنین محلی رود نیجر محسوب می گردند. در نیمه های شب این موجودات با غارت زمین های اطراف، طبیعت بکر کناره رود نیجر را از بین می برند.

 

زبان ها

 زبان رسمی نیجر فرانسه است و در حدود ده زبان ملی به شرح ذیل در نیجر وجود دارد:

ـ هوسا

ـ ژرماها و سونراهی

ـ تماشک یا طوراق

ـ پل یا فولفولده

ـ کانوری

ـ عربی

ـ گورمانتشه، توبو و بودووما

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران